tel.61 8474951/505138090

PREZENTY NA CHRZCINY

Chrzest jest niebywałym świętem dla każdego rodzica. To moment, gdy dziecko wkracza we wspólnotę Kościoła. Rodziców może wówczas nawiedzić refleksja, że oto stali się faktycznymi opiekunami swojego maleństwa i muszą być dla niego przykładem, wzorcem i pomocą, w każdym najtrudniejszym momencie życia. To chwila, kiedy rodzice muszą się stać odpowiedzialni i zacząć mądrze wychowywać swoje dziecko.

 

Uroczystość chrztu w kościele połączona jest zwykle z obiadem lub niewielkim przyjęciem odbywającym się w domu, bądź restauracji. Najczęściej zaprasza się najbliższą rodzinę, czyli dziadków oraz rodziców chrzestnych. Każdy z nich przynosi pewien podarek. To nie jest koniecznością, jednak taki jest niepisany zwyczaj. Prezent stanowi pamiątkę na całe życie dziecka. Ma mu przypominać o tym ważnym wydarzeniu. Ochrzczone dziecko staje się częścią wspólnoty, której obowiązkiem jest godne i dobre postępowanie. Zebrane tego dnia prezenty, mają mu zatem przypominać w życiu dorosłym o odpowiedzialności „dziecka Bożego”.

 

Jakie prezenty są najczęściej kupowane na chrzest? To zwykle dewocjonalia, czyli przedmioty kultu religijnego. Mogą przyjmować najróżniejszą postać, jak łańcuszki, medaliki, zawieszki itp. Dobrze, jeśli dewocjonalia będą wyrobem ze srebra lub złota, ponieważ przedstawiają wtedy dużą wartość, a nade wszystko będą zdolne przetrwać długie lata, aż dziecko osiągnie dorosłość. Dewocjonalia to także obrazy przedstawiające wizerunki świętych, także chętnie kupowane na chrzest.

 

Dzisiejsze prezenty są jednakże bardzo różne. Można powiedzieć, że się znacznie zreformowały, czasem nawet mocno odbiegają od tradycji. Wciąż jednak muszą stanowić dość drogocenny prezent. Mowa tu np. o takich wyrobach ze srebra lub złota, jak: smoczek, łyżeczka, grzechotka. Tego rodzaju prezenty na chrzest mają za zadanie rozbawić i podkreślić, jak wspaniały jest okres niemowlęcy.

 

Prezenty na chrzciny wcale nie muszą być drogie, choć przyjęło się, że wyroby ze złota i srebra to dość duży wydatek. Można odnaleźć też takie przedmioty, które są wyjątkowo tanie, a wciąż bardzo cenne. Wystarczy dobrze poszukać. Sklepy jubilerskie oferują ogromny wybór cennych przedmiotów. Znajdziemy tu propozycje dla wszystkich, także dla tych, których nie stać na drogie prezenty.

 

Nie można zapominać, że chrzest to przede wszystkim bardzo ważna uroczystość i żaden prezent nie przysłoni wagi, jaką ze sobą niesie. Prezenty nie są tak cenne, jak zwykła obecność zaproszonych członków rodziny, którzy samą swoją osobą uradują nie tylko dziecko, ale także rodziców. Dewocjonalia oraz srebrne wyroby są tylko dodatkiem i tak należy je traktować. Dla każdego chrześcijanina, chrzest jest wielkim dniem, dzięki któremu nasze nowo-narodzone dziecko zostaje objęte opieką Ducha Świętego i wstępuje w szeregi wierzących ludzi Kościoła. Należy zatem pamiętać, że prezenty mają znaczenie wyłącznie symboliczne i pamiątkowe, a prawdziwy i żarliwy udział w uroczystości, jaką jest chrzest, będzie bezcennym darem dla każdego dziecka i jego rodziców.